Kostaryka.pl

Start arrow Informacje ogólne arrow Trochę o sporcie
Trochę o sporcie
W świadomości Tico piłka nożna to coś więcej niż tylko sport, to część ich kultury, ważna część życia. Przemierzając Kostarykę bardzo szybko można dostrzec pewna ciekawą zależność. Otóż boisko do piłki stanowi swoiste centrum życia każdej większej wioski, wokół którego zazwyczaj ulokowane są szkoła podstawowa i kościół. Kostarykanie są ludźmi bardzo religijnymi, jednak bardzo często ponad tą  religijność naturalne umiłowanie futbolu bierze górę.
Lokalne teamy piłkarskie stanowią o swego rodzaju prestiżu, dumy oraz lokalnego patriotyzmu.
W czasie pory suchej rozgrywanych jest mnóstwo spotkań pucharowych, w których amatorskie zespoły oraz ich kibice aktywnie biorą udział. Często w dniu wyjazdowego meczu, życie w wiosce zamiera, gdyż jej mieszkańcy są „na wyjeździe” ze swymi pupilami.

W ujęciu bardziej globalnym Tico całym sercem są ze swą reprezentacją narodową. Co ciekawe, jeden z reprezentantów tego egzotycznego kraju występuje w szeregach krakowskiej Wisły. Jeśli zapytamy przypadkowego mieszkańca Kostaryki, interesującego się choć trochę futbolem, o kraj w Europie zwany Polską, to przynajmniej w 80% odpowiedzi usłyszymy, że w tymże kraju występuje ich Junior Diaz, w jednym z najlepszych polskich klubów. Tico są niezwykle dumnie z tegoż faktu.